Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Strzelinie
Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Maria Skłodowska-Curie
© Bartosz Kudła  2012-2024
W ramach lekcji WF nasi uczniowie uczestniczyli w pokazowych lekcjach nurkowania. Każdy kto tego dnia ćwiczył na lekcji WF zanurzał się pod wodę w aqualungu [aparacie potrzebnym do oddychania pod wodą]. Lekcje WF poprzedzające nurkowanie były na temat budowy i funkcjonowania aqualungu oraz zasad bezpieczeństwa związanych z nurkowaniem. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się komunikacji na migi, wykorzystywanej przez nurków podczas przebywania pod wodą oraz zobaczyć podwodny świat na troszkę dłużej niż tylko jeden oddech..
26 i 28 września klasy I odbyły swoje wycieczki integracyjne. Miejscem docelowym wycieczek była altana na "3 dębach".  Klasy wyruszały z pod szkoły i pieszo kierowały się do Gościęcic Średnich , a  stamtąd lasem do altany. Na miejscu, klasy integrowały się przy wspólnych rozmowach i pieczeniu kiełbasek na ognisku.
UWAGA! KONKURS !!!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I - III do udziału w konkursie  "Ze szkolnej ławy".
Wybory do SSU
12 października odbyły się w naszej szkole wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowskich przedstawicieli do Rady Szkoły i Młodzieżowej Rady Gminy.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
Dnia 13.10.2012r. (tj. sobota,) zaraz po lekcjach, odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączony z otrzęsinami klas pierwszych. Na początku głos zabrała pani dyrektor Dorota Drózd-Skorupska. W swoim przemówieniu podkreślała jak ważna jest nauka, po czym podziękowała całemu gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły, za trud wkładany w ich pracę. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowała klasa IIe z panią Karoliną Zawieruchą na czele. Przygotowane przez nich konkurencje bardzo spodobały się pierwszakom. Wszyscy wspaniale się bawili. Szkoda tylko, że było nas tak mało.
Wizyta Holendrów - spotkanie w szkole
15 października w szkolnej auli miało miejsce spotkanie z naszymi holenderskimi przyjaciółmi
w ramach wymiany międzynarodowej.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu Bonhart, a potem przyszedł czas na ciężką pracę. Podzieleni na grupy Polacy i Holendrzy mieli za zadanie stworzyć plakaty przestawiające nasze zainteresowania oraz napisać krótki wiersz używając słów polskich i angielskich. Jak się okazało, zarówno Polacy jak i  Holendrzy kochają sport, filmy oraz dobre jedzenie. Zatem wspólny wniosek był jeden: jesteśmy tacy sami.
Po prezentacji wykonanych prac, nasi uczniowie zaprosili wszystkich do wspólnego tańca - belgijki. Tańczyli wszyscy: Polacy, Holendrzy, nauczyciele i uczniowie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania udali się do Domu Dziecka, aby zanieść dzieciom drobne upominki.
Kolejny dzień wizyty Holendrów
Dzisiejszy dzień, tj. wtorek 16 października, nasi goście z Holandii spędzili razem z wolontariuszami
z naszej szkoły bardzo ciekawie. Ok. godz. 9:00 wspólnie udaliśmy się do Stowarzyszenia Świętego Celestyna w Mikoszowie, gdzie zwiedziliśmy cały ośrodek i zobaczyliśmy, jak wygląda praca, nauka
i rehabilitacja podopiecznych placówki. W ten sposób nasi goście mogli dostrzec, jak ważną rzeczą  dla nas, Polaków, jest wolontariat i pomoc słabszym. Uwagę Holendrów zwrócił także fakt, że ośrodek ten jest rozbudowywany, dzięki czemu pomoc, jaką oferuje, będzie w przyszłości na najwyższym poziomie.
Następnie udaliśmy się na spotkanie z Panią Burmistrz Dorotą Pawnuk, która opowiedziała gościom z Holandii o Strzelinie oraz podkreśliła ważną rolę współpracy międzynarodowej między naszymi krajami. Zdecydowanie największą atrakcją dzisiejszego dnia było wejście na wieżę ratusza, skąd mogliśmy podziwiać panoramę naszej pięknej okolicy.
UWAGA !!!
Zarząd Samorządu Uczniowskiego informuje, że w dniu 23.10.2012r. (wtorek) na długiej przerwie w sali 302 odbędzie się zebranie samorządów wszystkich klas, na który zapraszamy przewodniczących klas i ich zastępców.
Ponadto przypominamy o zbiórce cebulek żonkili. Za sadzonki przyniesione  do p. Małgorzaty Kozłowskiej - Bojdy (sala 302) do poniedziałku - 22.10.2012r. do godz. 9:30 uczniowie zostaną nagrodzeni punktami dodatnimi.
17 października 2012 br. - to ostatni dzień spotkania z Holendrami. Dzień rozpoczęliśmy od pokazania naszym gościom prezentacji wykonanej przez naszych wolontariuszy, dotyczącej  naszego pobytu w Holandii oraz Domu Dziecka w Górcu.
"Młody chemik eksperymentuje"
Siedemnastoosobowa grupa uczniów klasy  II a naszego liceum rozpoczęła udział  w projekcie Politechniki Wrocławskiej "Młody chemik eksperymentuje". Pierwsze zajęcia odbyły się w ubiegłą sobotę 20.10.2012r. Uczniowie raz w miesiącu pod opieką pracowników uczelni  będą poznawać  możliwości zastosowania i wykorzystania wiedzy oraz eksperymentu w życiu codziennym.
KONKURS
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej  ogłasza konkurs "Świadomy wie co robić z ZSEE". . Wystarczy stworzyć Ekozespół z 5 aktywnych uczniów, którzy pod kierunkiem 1 opiekuna (nauczyciela, wychowawcy) będzie reprezentować szkołę w konkursie. Więcej pod adresem .http://www.elektroodpadyprostezasady.pl/index.php?m=pr&pm=ip
UWAGA !!!
W dniu 31 października 2012 roku na 4 godzinie lekcyjnej odbędzie się apel, na którym będzie miał miejsce akt uroczystego Ślubowania uczniów klas I, połączony ze świętem Patronki naszej szkoły. Zapraszamy uczniów klas I liceum i gimnazjum z wychowawcami oraz po 3 przedstawicieli każdej z II klas. OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY.
Święto patronki szkoły i ślubowanie
31 października w szkolnej auli odbył się apel z okazji Święta Patronki Szkoły - Marii Skłodowskiej -Curie,  na którym miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.  Wzięli w nim udział przedstawiciele klas pierwszych i drugich, nie zabrakło także wielu gości, m.in. Starosty Powiatu Strzelińskiego Norberta Raby, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anny Horodyskiej oraz Sylwii Malon-Schulze, którzy uhonorowani zostali tytułem Przyjaciela Szkoły.  Przysięgę składali nie tylko uczniowie klasy pierwszej liceum, ale także pierwszej gimnazjum dwujęzycznego, którzy otrzymali od Norberta Raby książki wydane przez Starostwo Powiatowe w Strzelinie.

Październik 2012