Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Strzelinie
Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Maria Skłodowska-Curie
© Bartosz Kudła  2012-2024
W ZDERZENIU Z CZARNĄ KARTĄ HISTORII XX WIEKU.
Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy – te słowa napisane w 23 językach na tablicach współtworzących Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau ujrzeli uczniowie naszej szkoły w czasie zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podejście pod pomnik stanowiło swoiste podsumowanie tego ważnego wyjazdu na największy cmentarz Europy naszej młodzieży z klas: IIIc, IVb, IVd oraz IVe w dniach: 3 marca oraz 17 marca 2023 roku.
Spotkanie z tą ciemną kartą historii trwało 3,5 godziny i pozwoliło młodym ludziom poznać, zrozumieć mechanizmy funkcjonowania państwa totalitarnego, istotę polityki wykluczającej określone nacje i grupy społeczne. Uczniowie nie tylko spojrzeli na okrucieństwo nazistów, dehumanizację człowieka, ale także spoglądnęli w twarze ofiar, często bezimiennych, których śladem istnienia pozostały nieliczne fotografie, resztki dobytku oraz walizek. Usłyszeli również historie o więźniach, którzy w tym inferno na ziemi (anus mundi – jak określił to jeden z ocalonych) potrafili zachować godność i człowieczeństwo.
Było to trudne spotkanie, niełatwe i głęboko emocjonalne przeżycie, ale bezwględnie potrzebne, szczególnie, gdy za naszą wschodnią granicą historia wydaje się powtarzać, a „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” (George Santayana).
kliknij na miniaturkę aby powiększyć