Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Strzelinie
Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.
Maria Skłodowska-Curie
© Bartosz Kudła 2012-2025
We wrześniu br. powołaliśmy w naszej szkole Szkolny Klub Przedsiębiorczości. Pracę Klubu koordynuje p. Małgorzata Bodak - nauczyciel podstaw przedsiębiorczości oraz innowacji „w świecie prawa”. Podejmujemy działania proponowane przez Narodowy Bank Polski oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości będących organizatorami Klubu. Praca SKP opiera się także na planowaniu i realizowaniu własnych projektów edukacyjnych w zakresie przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej i finansowej. Działania oraz projekty Szkolnych Klubów ogłaszane są na stronie internetowej www.nbportal.pl w zakładce Szkolny Nbportal.pl - IMPULS lub Centrum ucznia. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli, instytucje i przedsiębiorców do udziału w projekcie "Otwarta firma". Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.
Szkolny Klub Przedsiębiorczości to okazja by:
•poznać podstawy biznesu
•rozwijać własną przedsiębiorczość
•zdobywać wiedzę z atrakcyjnych źródeł
•brać udział w ogólnopolskich konkursach
•zdobywać cenne nagrody
•być obecnym na interesujących spotkaniach
Obecnie w związku z trwającym Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości (14-18 listopad 2016 r) realizujemy projekt „Otwarta Firma” pogłębiając naszą wiedzę prawno-ekonomiczną.
Wśród korzyści płynących z realizacji projektu można wymienić:
•umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem biznesu,
•przybliżanie zasad jego funkcjonowania,
•pomoc uczniom w weryfikacji ich wyobrażenia na temat funkcjonowania firmy,
•realizacja zadań szkoły w zakresie przygotowania uczniów do wejścia na rynek pracy,
•kształtowanie aktywnego stosunku uczniów do życia i kariery zawodowej.
Koordynator Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękuje przedstawicielom firm i instytucji, które biorą udział w szkolnych obchodach ŚTP.
Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, życzliwość i wszechstronną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Relacje naszych uczestników ze spotkań:
W dniu 18.11.2016r. uczniowie klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie zgromadzili się w Starostwie Powiatowym w Strzelinie, aby wziąć udział w spotkaniu z panią Agatą Rudnicką – Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Tematem spotkania były profilaktyczne przykłady korzystania z praw konsumenta, a także procedury składania reklamacji. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy, między innymi kto i na jakich zasadach rozstrzyga spory konsumenckie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Po przemowie pani Agaty i obejrzeniu prezentacji uczniowie zadawali pytania, które ich nurtowały. Dla wszystkich przewidziane były upominki. Około godziny 12 klasa wróciła na zajęcia, wzbogacona o cenną wiedzę.
Sara Lecyk
Niebawem, bo już 1 grudnia br. bierzemy udział w XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem „Przywództwo w biznesie”. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i „połamania piór”. Trzymamy kciuki.
Dnia 21 listopada 2016 roku , klasa 2b wraz z panią Małgorzatą Bodak udała się do siedziby firmy TECE mieszczącej się w Strzelinie, przy ulicy Wrocławskiej 61.
Dla gości został przygotowany drobny poczęstunek, po którym udaliśmy się na zajęcia. Zostały one przeprowadzone przez wicedyrektora handlowego, pana Krzysztofa Kaczmarka, który opowiadał o początkach firmy, a także o jej działalności. Przedsiębiorstwo TECE jest producentem i dystrybutorem wysokojakościowych produktów w zakresie techniki grzewczej.
Posiada dwie fabryki TPS i MPC. W strzelińskich fabrykach produkowane są min. stelaże podtynkowe, spłuczki, registry i rury wielowarstwowe. Uczniowie mogli zobaczyć nawet mechanizm działania spłuczki.
Następnie młodzież musiała wykonać zadanie, które przygotował dla nich pan Kaczmarek. Praca polegała na wymyśleniu biznesu, którego działalność chcemy rozpocząć, a także na rozplanowaniu
budżetu w tym celu. Wszyscy bardzo dobrze uporali się z tym zadaniem.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni, gdyż spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i w dobrych humorach wróciliśmy na lekcje.
Aleksandra Onyszkiewicz kl.2b
W dniu 21.11.2016 r. o godz. 9.00 uczniowie klasy II "B" Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie spotkali się z V-ce Dyrektorem Handlowym firmy TECE w Strzelinie - Panem Krzysztofem Kaczmarkiem na terenie firmy. Spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor, który na samym początku zaprosił nas na poczęstunek, a następnie do sali konferencyjnej, gdzie opowiedział nam w jaki sposób została założona fabryka, czym się zajmuje i jakie ma osiągnięcia na rynku międzynarodowym.
Następnie zaproponowano nam dobranie się w zespoły 6-osobowe, których zadaniem było między innymi wskazanie, co naszym zdaniem jest kluczowe przy założeniu firmy i w jaki sposób należy pozyskać pieniądze na ten cel. Po wspólnych ustaleniach, przedstawiciel każdej grupy podał do publicznej wiadomości najważniejsze propozycje. Powyższe zadanie miało nam pomóc i być przydatne przy ewantualnym założeniu przez nas firmy w przyszłości.
Powierzone zadanie oceniam bardzo pozytwnie i kreatywnie, a uwagi i sugestie wskazne przez Pana dyrektora jako pomocne.
Spotkanie zakończyło się ok. godz. 11.30. Przedstwiciele klasy podziękowali Dyrekcji za zaproszenie i zaproponowaliśmy wspólne zdjęcie na pamiątkę.
Wiktoria Pater, uczennica klasy II"B"
Dnia 30 listopada 2016r uczniowie klasy II b, a także klasa I a i I b spotkały się z przedstawicielami oddziału banku PKOBP, w ramach projektu "OTWARTA FIRMA - BIZNES PRZY TABLICY". W tematykę spotkania wprowadzili uczniów Pan Łukasz Zabielski i Pani Kamila Sawicz-Woźniak.
Cała klasa 3b, 5 października br. pod opieką Pań Małgorzaty Bodak i Jolanty Burtin, obserwowała przebieg dwóch rozpraw sądowych w Strzelińskim Sądzie Rejonowym, w ramach innowacji z podstaw prawa. Ten dzień był przez nas długo wyczekiwany. Mięliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o funkcjonowaniu polskich sądów. Zadaliśmy masę pytań, na które w efekcie odpowiedziała nam Pani sędzia. Podczas pierwszej rozprawy nie stawił się oskarżony, dlatego trwała też ona bardzo krótko. Druga była dla nas większym przeżyciem. Byliśmy świadkami przesłuchania winnego przestępstwa mężczyzny. Niestety, rozprawa nie dobiegła przez nas wyczekiwanego końca-została przełożona wskutek składania niezgodnych zeznań przez oskarżonego, jak również nowych okoliczności, które wyniknęły podczas przesłuchania. Było to przydatne i intrygujące przeżycie, dzięki któremu rozszerzyliśmy swoje horyzonty w dziedzinie prawa potrzebne przyszłym prawnikom.
Warto pamiętać o słowach Stanisława Jerzego Leca, które przypominają nam o słabościach, będących powodem popełnianych przestępstw. "Ten, co wciąż depce prawo, rzadko stoi mocno na nogach."
Kliknij na miniaturkę aby powiększyć
10-14.XII.2018 r. klasa 3d, w ramach przedmiotu Zarządzanie firmą bierze udział w Ogólnopolskim konkursie JA TITAN. Celem gry jest poprowadzenie własnej wirtualnej firmy w symulowanej rzeczywistości rynkowej. Na podstawie regularnie otrzymywanych informacji uczestnicy będą podejmować decyzje obejmujące cenę, produkcję, marketing, inwestycje i rozwój oraz wydatki na cele prospołeczne.
"Zarządzanie firmą" jest programem edukacyjnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o komputerową symulację procesów gospodarczych. W trakcie gry uczniowie przekonują się o przydatności, a wręcz konieczności posiadania wiedzy teoretycznej do podejmowania trafnych decyzji gospodarczych, prowadzących drużynę do zwycięstwa w symulowanej konkurencji.
Program wspomaga i rozszerza program "Ekonomia stosowana" do przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.
W listopadzie 2018 r. realizujemy projekt LEKCJE Z ZUS.
Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam właściwie od kołyski aż po grób. Młodzi ludzie coraz częściej dostrzegają, że warto znać przepisy związane z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów, bo od tego zależy ich przyszłość i spokojny byt. Słowem – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, ponieważ jest to kompetencja przyszłości – każdego świadomego swoich praw i obowiązków przedsiębiorcy.
Polacy wciąż niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych. Brak wiedzy sprawia, że niestety często niepełne lub błędne informacje prasowe stanowią podstawowe źródło informacji. Dlatego kluczowa jest praca u podstaw – musimy kształcić młodych Polaków na odpowiedzialnych i świadomych obywateli. A można takim być tylko dzięki gruntownej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Taką wiedzę mogą zapewnić właśnie „Lekcje z ZUS”.
Kliknij na miniaturkę aby powiększyć
Klasa IIID w ramach innowacji "młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" realizuje w tym roku szkolnym 2018/2019 projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "zarządzanie firmą". Zajęcia prowadzone są w oparciu o komputerową symulację procesów gospodarczych. W trakcie gry uczniowie przekonują się o przydatności, a wręcz konieczności posiadania wiedzy teoretycznej do podejmowania trafnych decyzji gospodarczych, prowadzących drużynę do zwycięstwa w symulowanej konkurencji.
W ramach tego projektu w dniach 10-14 grudnia 2018 r. uczniowie brali udział w I rundzie "STANDARD" Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą Ja Titan 2019. Obecnie w dniach 7-12.01.2019 r. trwa II runda konkursu "INDUSTRY INNOVATION". Wszystkie zarejestrowane zespoły zakwalifikowały się do etapu drugiego więc życzymy im dalszych sukcesów zawodowych i przejścia do rundy trzeciej. Trzymamy kciuki.